Sony NXL-IP55 IP Tabanlı Görüntü Aktarım Çözümü

By Ekin ALPAGUT on 25.08.2013 in Featured-1, Sony
0

Sony NXL-IP55 sistemi çoklu video veri akışlarını IP tabanlı yerel ağlar (LAN – Local Area Network) üzerinden aktarılmasını sağlayan güçlü bir IT çözümüdür.

NXL-IP55 ünitesi farklı kaynaklardan gelen 4 adet yayın kalitesindeki kamera görüntüsünü yerel ağ üzerinden aktarımını sağlayabilmektedir. (3 downstream ve 1 adet upstream veya 2 downstream/2 upstream) Alıcı ve verici (Transmitter-Receiver) üniteleri şeklinde 2 ünite olarak kullanılan NXL-IP55 uzak noktadaki görüntü ve ses kaynaklarının merkeze standart ağ yapısı üzerinden taşınması sağlayabilmektedir.

Sony’nin IP tabanlı görüntü aktarım çözümü yayın kalitesindeki HD videoların IP altyapısını kullanarak iletilmesini sağlamaktadır. Sony’nin HSC-300 ve HXC-100 HD kameraların çıkış kalitelerine eşit bir görüntü kalitesi sağlayabilen NXL-IP55 çözümü görüntü aktarımı için zaman ve kaynak kritik operasyonlarda işletmeye değer katmaktadır.

NXL-IP55 audio ve video sinyallerinin yanı sıra tally, GPIO (General Purpose Input and Output), interkom ve genlock sinyalleri gibi diğer tüm önemli sinyalleri tek bir LAN kablosu üzerinden aktarımı yapabilmektedir. Yayın kalitesinde video transmisyonu sağlayan NXL-IP55 ayrıca genlock fonksiyonu sayesinde çoklu kameraların senkronlanmasını sağlamaktadır. Ultra düşük gecikmeli (Low Latency) veri aktarım yapısı ile standart ağ yapısında çalışmaya olanak vermektedir. 1GB Ethernet LAN altyapısı üzerinden kullanıcılar iki yönlü (bi-directional) olarak 3 adet HD-SDI video downstream ve 1 adet HD-SDI upstream (veya 2 downstream ve 2 upstream seçilebilmektedir) kullanabilmektedirler. Üstelik tüm bu aktarıma ses, tally ve genlock dahil olmaktadır. Ses aktarımı için interkom dahil maksimum 10 ses kanalı (8 upstream ve 2 downstream) kullanılabilmektedir. NXL-IP55 sunduğu tüm bu avantajları ile yayıncılık profesyonellerine kolay entegre edilebilen ve çoklu Koaksiyel (Coaxiel) kablolama zorlukları ve maliyetlerinden kurtaran düşük gecikmeli olarak yayın kalitesinde aktarım sunabilmektedir.

4 Kaynaklı Kullanım İçin Konfigürasyon Örneği ;

Sony NXL-IP55 Konfigurasyon Ornegi

Örnek şemada görülebileceği gibi verici noktasında (Transmitter Side) bulunan 3 Adet uzak kontrole sahip BRX-H900 model (HD 1/2 type 3CMOSs) PTZ kameranın çıkışları NXL-IP55’e aracılığı ile alıcı noktasına Ethernet switch’ler üzerinden iletilmektedir. Verici tarafında görülen 1 Adet Sony VPL-FH500L projeksiyon cihazı ise NXL-IP55 üzerinden gelen görüntü geri dönüşünü yansıtmaktadır. Alıcı tarafında gelen görüntüler Sony MCS-8M resim masasına girmekte, resim masasının 1 çıkışı geri gönderilmektedir. Tüm bu görüntü alışverişinin yanı sıra kameraların uzak kontrolleri Remote Camera Controller ünitesi tarafından NXL-IP55’den bağımsız olarak yine Ethernet switch’ler üzerinden sağlanmaktadır. Bu örnek model üzerinde çeşitli düzenlemeler gerçekleştirilerek profesyonel yayıncılık ihtiyaçlarına hızlı ve kolay çözümler üretmek mümkündür.
Sony NXL-IP55 Giriş-Çıkışları ;

Sony NXLIP55 Panel

NXL-IP55 IP tabanlı görüntü aktarıcı ile uyumlu çalışabilen bazı Sony kamera çözümleri ;

Sony HDC-2000B Sistem Kamerası – 3G double speed multiformat HD studio system camera
Sony HDC-2000W Sistem Kamerası – 3G double speed multiformat HD Studio system camera
Sony HDC-2400 Sistem Kamerası – 3G multi format HD system camera
Sony HDC-2500 Sistem Kamerası – 3G double speed multi format HD system camera
Sony HDC-2550 Sistem Kamerası – Mutliformat HD portable system camera with triax transmission interface
Sony HDC-2570 Sistem Kamerası – Multiformat HD portable system camera with digital triax transmission interface
Sony HDC-P1 Three 2/3 inch Power HAD FX CCD sensors full HD compact system camera with HD-SDI output
Sony BRC-H900P Three 1/2-inch type Exmor CMOS sensor all-in-one Full HD robotic camera
Sony MCS-8M 2D/3D compact SD/HD audio and video switcher

Sony NXL-IP55 ürünü ile her türlü ölçekteki işletmelerin IT altyapılarına kolayca entegre olabilecek etkili  ve efektif bir çözüm sunmaktadır. Video aktarım ihtiyaçları olan kurum ve kuruluşlar Sony’nin NXL-IP55  çözümü ile  varolan yapılarına kolayca adapte ederek noktadan noktaya görüntü aktarımlarını gerçekleştirebileceklerdir. Sony her zaman olduğu gibi sektör ihtiyaçlarını iyi analiz ederek ürünlerini şekillendirmekte, yayıncılık alanında üst seviye ürünler ile çözümler sunabilmektedir.

 

About the Author

Ekin ALPAGUTView all posts by Ekin ALPAGUT

Copyright 2018 | Arttek Sistem Entegrasyon ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.