Sony XAVC Kayıt Formatı

By Ekin ALPAGUT on 22.07.2013 in Featured-2, Sony
1

 XAVC nedir?

Aslında teknik anlamda ele alacak olursak XAVC (X Advanced Video Coding) Sony tarafından geliştirilmiş ve Eylül 2012’de yayınlanmış olan bir video kayıt formatıdır. XAVC H.264/MPEG-4 AVC video standardı üzerine inşa edilmiştir ve bu standardın desteklenen en üst seviyesi olan 5.2’yi kullanmaktadır.

Diğer bir taraftan XAVC nedir sorusunu teknolojik olarak açıklayacak olursak XAVC Sony’nin tanımladığı gibi bir formattan çok daha fazlasıdır. Sony’nin tüketici 4K dünyasına ve profesyonellerine sunmuş olduğu bir anahtardır demek yanlış olmaz. XAVC teknolojisi Sony’nin sektöre HD’nin bir adım ötesini gösterebilen inovasyonudur. Sony XAVC “HD ötesi” vizyonunu hayat geçiren ve 1080/50p kalitesinin ötesinde sinema filmleri, HDTV ve Reklam üretimlerinin kalite standartlarını belirlemek için tasarlanmıştır.

xavc

XAVC gelecek için tasarlandı, bugün ise kabul görerek yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 

H.264/MPEG-4

XAVC formatının teknik özelliklerini incelemeden önce formatın H.264/MPEG-4 üzerinde nasıl evrildiğini özetle bahsetmek faydalı olacaktır. Aslında H.264/MPEG-4 video kodlama teknolojisi ayrı bir makalede incelenmesi gereken çok geniş bir konudur. Standartlaşması ve ilk profillerinin oluşturulması 2003 yıllarına uzanan H.264 Part-10 ilerleyen yıllarda HDTV dağıtım standardı haline gelmiştir ve günümüzde baskın olarak Blu-ray, dijital yayıncılık (karasal/kablo/uydu) , web tarayıcıları gibi kullanım alanları olmuştur. H.264 çok geniş bir uygulama yelpazesi bulunan bir teknolojidir.

H.264 formatı günümüzde Internet üzerinde kullanılan düşük bit oranlarında sıkıştırılmış dijital video’lardan başlayarak HDTV yayıncılığı ve dijital sinema uygulamalarına uzanan geniş yelpazede kullanımı bulunmaktadır. H.264 altyapısını büyük teknoloji üreticileri de etkin bir şekilde geliştirmekte ve ürünlerine entegre ederek kullanımını sağlamaktadırlar. Özellikle Sony gibi dünya devi firmalar profesyonel segmentteki teknolojik ürünlerine geliştirmiş oldukları yüksek kalitedeki dijital video formatlarını adapte etmişlerdir ve halen de geleceği yönlendiren geliştirme çalışmaları yapmaktadırlar. Örneğin yine MPEG-4 AVC/H.264 standardı üzerine 2006 yılında Sony ve Panasonic tarafından geliştirilmiş olan AVCHD (Advanced Video Coding High Definition) görüntü formatı bulunmaktadır. Sony kanadında NXCAM ailesi profesyonel video kameraları AVCHD format ile çalışmaktadır.

Sony farklı segmentteki ihtiyaçları için de farklı çözümler geliştirmektedir. XAVC formatı da bunlardan biridir. XAVC ve AVCHD formatları aynı MPEG-4 AVC/H.264 sıkıştırma teknolojisini kullanmaktadır ancak aralarında uyumlulukları bulunmamaktadır. Günümüz Sony çözümleri içerisinde üst segmentte bulunan CineAlta grubundaki PMW-F55 ve PMW-F5 model sinema kameraları Sony’nin geliştirmiş olduğu XAVC formatı ile çalışmakta ve 4K/2K/HD kayıtlar yapabilmektedir.

 XAVC Teknik Özellikleri ;

  •  4K çözünürlük (4096 x 2160 ve 3840 x 2160) ve saniyede 60 kare oranını (fps) desteklemektedir.
  • XAVC renk derinliği olarak 8-bit, 10-bit ve 12-bit desteklemektedir.
  • Renk parlaklığı örneklemesi (Chroma Subsampling) 4:2:0, 4:2:2 veya 4:4:4 olabilmektedir.
  • MXF OP-1a (Material Exchange Format) formatı kullanabilmektedir.
  • XAVC içerik üretiminde intra frame ve long GOP (Long Group of Pictures) kaydına olanak vermektedir.

 XAVC ve Sony PMW-F5/F55

Sony PMW-F5 ve PMW-F55 kameraları XAVC formatı kullanarak 10-bit renk derinliğinde 4:2:2 örnekleme ile kayıt yapabilmektedir. PMW-F55 model kamera 300 Mbit/s veri akışı ile 4K çözünürlükte 30 fps ve 100Mbit/s veri akışıyla 2K çözünürlükte 30 fps kayıt yapabilmektedir. PMW-F5 ise XAVC kullanarak 2K çözünürlüğünde 100Mbits/s veri akışı ile 30fps görüntü kaydı yapabilmektedir.

XAVC formatının global anlamda tanımlanmış alt ve üst sınırlarını tablo üzerinde inceleyecek olursak ;

XAVC Tablosu

XAVC Formatına Genel Bakış

Tabloda da görebileceğimiz gibi XAVC formatı 4K, HD ve Proxy amaçlı kayıtları çeşitli görüntü çözünürlüklerinde, kare oranlarıyla, renk örneklemeleri ve veri akış bit oranlarında kayıt kabiliyeti bulunmaktadır. Tabi buradaki oranlar global değerleri içermektedir, üretici firma XAVC altyapısını ürün yelpazelerindeki teknolojilere implementasyonu sağlandığında tablodaki değişik aralıktaki değerlere karşılık gelecektir.

 Gelecekte yüksek çözünürlük, yüksek kare işleme oranları ve yüksek veri akışlarına sahip çalışma formatları çok daha yaygın bir hale gelmesi beklenmektedir.

XAVC Teknolojileri

XAVC formatının profesyonel ürünlerde kullanımında formatın kayıtçı kameraya entegre edilmesi ve işlerliğinin sağlanmasının yanı sıra iş akışları ve kayıtçı kamera donanım ara birimlerinin formatı destekleyebilmesi, çevrebirimlerinde çalışırlılığını sağlaması gerekmektedir. Kayıtçı medyalar, kamera içerisinde kullanılan Encoder Decoder çip setleri, Kurgu sistemleri (NLE Non-Linear Editting) gibi iş akışı içerisindeki tüm teknolojilerin XAVC ile uyumluluğu sağlanmalıdır. Sony XAVC formatını geliştirirken bu format ile kaydedilen yüksek tanımlı görüntülerin yazılacağı kayıtçı medyaları da geliştirmektedir. Kayıtçı medya çözümleri için geliştirmiş olduğu SxS kartlarının her geçen gün kapasite ve okuma/yazma performansını geliştirmekte, XAVC gibi yeni formatları sürebilecek yüksek kapasiteli teknolojik çözümler üretmektedir. Sony 2013 yılında piyasaya sürdüğü SxS Pro+ kartlarının 64GB ve 128GB kapasite çözümleri sağlarken kayıt veri akışını 1.3Gbps ve okuma hızını 1.6Gbps oranında güvenli olarak işlenebilmesi sağlamaktadır. Tek bir SxSPro+ 128GB medya kartına PMW-F55 50 dakikalık 4K/24P veya ortalama 20 dakikalık 4K/60P görüntü verisi yazabilmektedir.

Sony kameralarında XAVC görüntüleri daha hızlı işleyebilmesi ve kodlayıp çözebilmesi için XAVC çip setleri geliştirmektedir. XAVC için geliştirmiş olduğu çip setler MPEG2 de işleyebilmektedir, bu sayede çoklu codec kullanımı ürünün teknolojik ömrünü uzatmaktadır. İlk çoklu codec özelliği PMW-F5/F55 kameralarına entegre edilmiş olup aynı zamanda MPEG4 SstP ve RAW işleyebilme özelliğine de sahiptir.

Sony XAVC chipset

XAVC/MPEG2 codec çip set

XAVC Format Destekçileri

Sony sektörde söz sahibi olan NLE (Non-Linear-Editting) üreticileriyle XAVC formatının desteklenmesi ve kullanımı konusunda aktif olarak çalışmaktadır. 2012 itibariyle Grass Valley Edius (sadece HD), Adobe Premiere Pro + Main Concept Total Code plugin (HD-4K), Avid Media Composer + Sony AMA Plug-in (HD) XAVC formatını kullanabilmektedir. Açık format olarak geliştirilen XAVC , yayıncılık sektörü ve prodüksiyon endüstrisinde yer alan üreticilere lisans modeli sağlayarak üreticilerin yüksek kalite ve yüksek kare oranına sahip ürünleri geliştirmesine olanak vermektedir.

 Sektörde XAVC formatını ve iş akışını destekleyen üreticilerinden bazılarına göz atacak olursak ;

 NLE Dünyası : Adobe® CS6 üzerine Rovi Total Code Plug-in kurularak, Avid, Final Cut Pro X , Grass Valley, Quantel, Rovi, Sony Vegas Pro 12

On-set dailies : Assimilate, Codex, Colorfront, FilmLight, MTI, and YoYotta

Colour Grading : Assimilate, FilmLight, ve Quantel

Software codec : Rovi Codec board : Matrox

XAVC Format Supporters

Not: Teknoloji üreticileri ürünlerinde kullandıkları XAVC formatının profil ve işleyiş karakteristiklerine kendileri belirlemektedirler..

 XAVC ve XAVC S Codec

Sony CineAlta 4K serisi kameraların dünya çapındaki başarılı satış grafiği ve XAVC formatının sektörde yaygın bir şekilde kabul görmesi ile Sony profesyonel ve tüketici tabanındaki teknolojiler ve çözümler için de XAVC S formatını geliştirmiştir. Sony Nisan 2013 tarihinde içerik üretim pazarının ihtiyaçlarına yönelik yüksek verimlilik ve LONG GOP (4K 4:2:0 ve HD 4:2:2) profiline sahip XAVC S formatını duyurmuştur. XAVC S MP4 kabuğu içerisinde barınmakta olup bu seçeneğin tüketici pazarındaki ürünlerde 4K içeriğin kullanılması ve yaygınlaşmasının hedeflenmektedir.

XAVC S Profili

  • Çözünürlük (Resolution) : 4K (3840 x 2160),HD ve Proxy

  • Sıkıştırma (Compression) : MPEG-4 AVC/H.264

  • Kabuk formatı (Wrapping Format) : MP4

  • Audio : Linear PCM ve AAC

 Not: Teknoloji üreticileri ürünlerinde kullandıkları XAVC formatının profil ve işleyiş karakteristiklerine kendileri belirlemektedir.

xavc_xavcs tablo

XAVC ve XAVC S Video Formatları

Geçmişten günümüze Sony’nin  prodüksiyon, yayıncılık ve sinematografi alanlarında pazara sürdüğü ürün ve teknolojileri her daim yenlikçi ve bir adım öteyi sunabilen yapısı ile bugün de pazara yön vermekte ve geleceği tasarlamaktadır. Özellikle HD ötesi için yapmış olduğu çalışrmalar ve geliştirmelerle sektöre yeni yollar çizmekle kalmayarak tüm üreticileri de bu yeni teknolojiler çevresinde toplamaktadır. XAVC gibi devrimsel nitelikteki format geliştirmelerini son teknoloji ürünlerine uygulayarak öncü olmakta sektörün ihtiyaçlarına güçlü bir şekilde cevap verebilmektedir. Sony gelecekte de pazara sunacağı ürün ve geliştirmeler ile söz sahibi olmaya ve teknolojiyi şekillendirmeye devam edeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Sony PMW-F55 XAVC formatında 4K çekilmiş olan “A Couple Stroy”

Faydanalınan Kaynaklar :

http://www.sony.co.uk/pro/article/broadcast-xavc-codec-faq-1012

http://www.xavc-info.org/

http://en.wikipedia.org/wiki/XAVC

http://en.wikipedia.org/wiki/H.264/MPEG-4_AVC

http://en.wikipedia.org/wiki/AVCHD

http://community.sony.com/t5/F5-F55/XAVC-Sonys-implementation-of-Advanced-Video-Coding/td-p/36571

About the Author

Ekin ALPAGUTView all posts by Ekin ALPAGUT

Copyright 2018 | Arttek Sistem Entegrasyon ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.